Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Verden er brændt varm på Aarhus. Af VisitDenmarks nye rapport om storbyturismen i den jyske hovedstad fremgår således, at den udenlandske ferieturisme siden 2008 er vokset med hele 167 procent. I samme periode er ferieturismen fra danske og internationale gæster tilsammen tæt på fordoblet, skriver VisitAarhus i en pressemeddelelse.

VisitDenmarks rapport viser, at de udenlandske gæster særligt fremhæver den venlige befolkning og den danske kultur som årsag til at besøge Aarhus. Desuden angiver godt hver tredje at være motiveret af gode madoplevelser.

Ambitionen for turismen i Aarhus lyder på 2 millioner kommercielle overnatninger i 2025.

Den Gamle By får ny visuel identitet

Den Gamle By i Aarhus har fornyet sin visuelle identitet for første gang siden 1997. Samtidig introducerer museet det nye slagord ”mærk historien”, som skal understøtte ambitionen om at gøre historien relevant for nutidens gæster.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

Log ind