Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En miniudgave af København er i øjeblikket ved at blive bygget i Beijing. Den kinesiske version af vores hovedstad vil være komplet med gader, huse, torve og parker, og besøgende kan gå rundt i forskellige kvarterer.

Det lyder måske en anelse syret, men der er en god forklaring. København er nemlig blevet valgt som medvært til Beijing Design Week 2018 - blandt andet foran New York City.

”Som gæsteby vil vi brande Greater Copenhagen, styrke dansk eksport og tiltrække flere kinesiske turister”, lyder det fra Københavns overborgmester Frank Jensen, som onsdag åbner udstillingen sammen med kronprins Frederik og kulturminister Mette Bock.  

Samlet har Beijing Design Week cirka fem millioner besøgende, hvoraf der forventes cirka 300.000 besøgende til området, hvor København har sin udstilling.

Sliders lukker efter 12 år

Burgerkæden Sliders lukker sin sidste restaurant på Vesterbro. Ledelsen peger på stigende omkostninger som den afgørende årsag.

Ny pizzakæde satser på oplevelsen

To tidligere Joe & the Juice-profiler åbner pizzakæden Paper Plate i København. Ambitionen er at kombinere New York-inspireret pizza med en stærk gæsteoplevelse.

Log ind