Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Fra 26. september bliver det muligt for offentligheden at handle aktier i selskabet, der står bag den voksende Haidilao Hotpot-restaurantkæde, der har hovedkontor i Beijing.
Forud for den kommende børsnotering har koncernen bag rejst én mia. dollars, og samlet regner flere banker med at værdisætte selskabet til at have en værdi af i alt 12 mia. dollars, svarende til 76,7 mia. kr. Det skriver Financial Times ifølge Fødevarewatch.dk.
I årets første seks måneder omsatte selskabet for 1,1 mia. dollars, men på særligt det voksende kinesiske restaurantmarked har investorer stor fidus til, at Haidilao Hotpot kan gøre sig godt. Ifølge analysevirksomheden Frost & Sullivan vil det kinesiske restaurationsmarked vokse med omkring 10 pct. om året i de næste fem år. Haidilao Hotpot havde sidste år en markedsandel på 14 pct., skriver samme analysevirksomhed ifølge Financial Times.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Alchemist med opsigtsvækkende melding: Lukker fremover fem måneder om året
17-09-2026
-
Nyt femstjernet hotel åbner i Hornbæk
17-09-2026
-
Turistskat splitter politiske partier
17-09-2026
-
HORESTA efterlyser bedre kontrol med skyggehoteller
17-09-2026
-
HORESTA: Registreringspligt mangler i nyt lovforslag om korttidsudlejning
17-09-2026
-
Sidste danske regnskab: Just Eat forlader Danmark med underskud
17-09-2026
-
25 Hours løfter belægning og priser i København
17-09-2026