Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Gæsterne fra andre lande spenderer mere på restauranter, hoteller og i butikkerne, og det skaber en meromsætning for et stort milliardbeløb, viser en ny analyse fra VisitDenmark.

Døgnforbruget blandt turister fra udlandet er steget med 58 pct. fra 2014 til 2017. Sidste år brugte udlændinge på besøg i Danmark i gennemsnit 971 kr. om dagen, mens de for tre år siden slap 616 kr.

Overnatning er den største udgiftspost, men forbruget på mad og drikke har den største stigning, idet hver turist brugte 165 kr. i gennemsnit sidste år mod blot 73 kr. i 2014. Altså mere end en fordobling.

”Der er en klar tendens til, at turisterne spiser mere ude og giver lidt mere for måltiderne, når de besøger Danmark”, siger Katia K. Østergaard, adm. direktør i HORESTA.

Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer

Sommertrafikken i Københavns Lufthavn ventes at overstige sidste års niveau. Lufthavnen forventer 10 mio. passagerer i løbet af sommermånederne og kan samtidig få den travleste enkeltstående rejsedag i sin historie.

HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet

Flere politikere på Københavns Rådhus ønsker nu strammere regler for udlejningscykler, som de mener fylder for meget på fortove og i gader. HORESTA udtalte sig om sagen i TV2 Kosmopol onsdag. Branchen bakker op om, at cyklerne ikke skal være til gene i bybilledet, og arbejder for at informere turister bedre.

Ny minister vil videre med modernisering af planloven

Turismeminister Signe Munk (SF) vil samarbejde med forligskredsen om den planlovsændring, der blev sat på pause af folketingsvalget. Turismeerhvervet afventer fortsat afklaring om, hvornår lovforslaget genoptages, og om regeringen ønsker ændringer i indholdet.

Log ind