Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Først åbnede han sushikæden Karma Sushi i 2007, så den mexicanske restaurantkæde Vaca i 2015 - og nu er iværksætteren Morten Hansson på vej med yderligere seks-otte restaurantkæder, der skal bredes ud i udlandet. Det skriver Food-supply.dk.

Det oplyser kommunikationschef Karina Bergmann fra Morten Hanssons virksomhed Kuyashii, der står bag Karma Sushi og Vaca.

I første omgang gælder det et nyt koncept, som er godt i gang med at blive udformet. Tingene er købt hjem, og den nye kæde bliver formentlig rullet ud i Danmark inden årets udgang, fortæller Karina Bergmann uden at sætte antal på de nye spisesteder.

Men under alle omstændigheder har Kuyashii planer om at rykke til udlandet i 2020. Først Norge, Sverige og Tyskland med Karma Sushi og Vaca, og senere med seks-otte forskellige koncepter, konstaterer hun.

 

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

København vil begrænse antallet af delecykler

Københavns Kommune vil arbejde for færre delecykler i hovedstaden efter en sommer med debat om turisters adfærd på cykelstierne. På et møde med blandt andre hoteller, turismeaktører og mobilitetsvirksomheder blev der også drøftet bedre information til besøgende og nye trafiksikkerhedstiltag.

Log ind