Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er behov for at tænke ud af boksen for at skabe endnu flere overnatningsmuligheder i dansk turisme. Og det har man nu fundet et overraskende bud på på Lolland.
Her har man nemlig fået den idé at omdanne udtjente vindmøller til unikke overnatningsmuligheder, så besøgende kan sove i 15 meters højde med frit udsyn over det lollandske landskab.
”Lolland er en bæredygtig foregangskommune med rødderne solidt plantet i den grønne omstilling,” siger Marie Louise Friderichsen, Turistchef i Lolland Turistråd.
“Med overnatning i toppen af en vindmølle vil vi gerne give turister, såvel som lokale, en unik oplevelse og netop koble turisme med lokal udvikling, indblik i vores bæredygtige og energiproducerende egn, samtidig med vi tænker cirkulært og genbruger og ombygger vindmøller, der er taget ned. Det kan du ikke opleve noget andet sted i verden. Det vil med garanti skabe international opmærksomhed, ” siger hun.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Optimeet 2026 udvider med nye formater og spor
06-11-2025
-
Restaurantbranchen oplever vækst – men inflation dæmper effekten
06-11-2025
-
Core Hospitality runder 2.000 værelser med udvidelse i Esbjerg
06-11-2025
-
HORESTA inviterer til valgdebat om turisme og erhverv i København
06-11-2025
-
Airbnb-snyd fører til samråd: Minister varsler stramninger
06-11-2025
-
Fastfood løfter sig i kvalitet og tiltrækker flere gæster
06-11-2025
-
Digitale værktøjer vinder frem i restaurantbranchen
06-11-2025
-
Moxy Hotel åbner i Aarhus’ nye Sydhavnskvarter
06-11-2025
-
Henrik Specht takker af efter fire årtier i rejsebranchen
06-11-2025
-
Hæder til Danhostel Stevns for ekstraordinært værtskab
06-11-2025