Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
På mandag skal teknik- og miljøudvalget i København tage stilling til en ny forskrift, der skal dæmme op for problemerne med støj fra nattelivet. Den stiller blandt andet krav om etablering af lydsluser, der skal hindre, at bulderet fra et diskoteksanlæg ryger ud til naboerne, når gæster går ind og ud fra etablissementet.
Samtidig vil planen betyde, at der fremover stilles krav om regulering og plombering af alle anlæg - også mobile anlæg - så de ikke kan spille højere end tilladt.
Om det kommer til at hjælpe, tvivler Søren Rud på. Han er en af de beboere i Indre By, der offentligt har kritiseret støjen fra nattelivet.
”Politikerne prøver at vise deres gode vilje ved at lave nye tiltag, men vi oplever næsten hver gang, at hovedproblemet ikke bliver angrebet. Hovedproblemet er, at der er for mange bevillinger i Indre By. Man prøver at lave lappeløsninger”, forklarer Rud, der bor i kvarteret omkring Sankt Peders Stræde.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Ny app kan ændre alderskontrol og ID-tjek i branchen
13-05-2026
-
HORESTA ansætter ny HR- og netværkschef
13-05-2026
PRESSEKLIP
-
SF kritiserer manglende indsats mod skyggehoteller
13-05-2026
-
Uber Eats skærper kampen om takeaway
13-05-2026
-
Comwell ansætter ny direktør i Rebild
13-05-2026
-
Wolt ser stort vækstpotentiale i Danmark
13-05-2026
-
København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen
13-05-2026
-
Hilton vil styrke AI-søgning og bookinger
13-05-2026
-
McDonald’s-franchisetager vokser efter opkøb
13-05-2026