Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Den hurtigtvoksende pizzakæde Pizzabakeren er på få år blevet den største pizzakæde i hjemlandet Norge med en milliardomsætning og indtjening, der har forgyldt ejerne.

Nu satser kæden på international vækst og åbner sin første restaurant i Danmark. Det oplyser Pizzabakeren i en pressemeddelelse.

Den nye butik er placeret i Hundige og åbner ved udgangen af måneden. Målet er at åbne op mod 40 salgssteder i Danmark inden for en femårig periode, oplyser ejerne.

Pizzabakeren, der blev stiftet i 2003, er Nordens største take away-pizzakæde med over 175 restauranter i Norge, 14 i Sverige og en enkelt i Kina og Spanien. Sidste år solgte selskabet pizzaer for 1 mia. kr.

Wolt forventer lavere vækst efter rekordår

Efter flere år med kraftig fremgang forventer Wolt Danmark, at væksten flader ud i 2026. Selskabet vil derfor hente mere vækst fra andre områder end traditionel takeaway.

Subway vender tilbage til Vejle med ny placering

Den internationale sandwichkæde Subway åbner igen i Vejle efter en periode uden tilstedeværelse i byen. Den nye restaurant får adresse ved banegården, hvor et stort flow af rejsende skal danne grundlag for forretningen.

Log ind