Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hoteller, restauranter og københavnerne selv skal glæde sig over, at den verdenskendte rejseguide Lonely Planet tirsdag har udråbt Danmarks hovedstad til at være det bedste sted at besøge i 2019.

Det siger Københavns overborgmester, Frank Jensen (S).

"Jeg er selvfølgelig utrolig stolt, og det tror jeg også, mange københavnere er, fordi den her placering i Lonely Planet betyder, at der kommer flere gæster og besøger byen. Det skaber flere job og dermed en bedre økonomi," siger Frank Jensen.

Lonely Planet nævner blandt andet Noma som en god grund til at besøge København.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Log ind