Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Det er ikke så lidt af et anneks, Hotel Comwell gerne vil udvide med ved siden af sit eksisterende hotel City Tower i Aarhus.

Med sine 16 etager - 68 meter - vil annekset dog kun blive lillebror i forhold til det 94 meter høje City Tower.

Forslaget til lokalplan for hotelprojektet kommer snart i offentlig høring. Det har netop været behandlet af politikerne i magistraten og kommer nu på dagsordenen i byrådet.

Bag projektet, der efter planen skal indeholde 200 hotelværelser, Skybar, konferencefaciliteter og café, står Hotel Comwell og ejeren af City Tower, I/S Lorenzen Ejendomme.

Den Gamle By får ny visuel identitet

Den Gamle By i Aarhus har fornyet sin visuelle identitet for første gang siden 1997. Samtidig introducerer museet det nye slagord ”mærk historien”, som skal understøtte ambitionen om at gøre historien relevant for nutidens gæster.

Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser

Hotelkapaciteten i Aarhus står foran en stigning på godt 30 pct. med næsten 1.000 nye værelser. Hotellerne mærker endnu ikke en markant skærpet konkurrence, men både branchen og VisitAarhus har øget fokus på at tiltrække flere gæster til byen.

Comwell digitaliserer gæsterejsen med ny app

Comwell Hotels lancerer en ny app, der giver gæster mulighed for selv at håndtere centrale dele af hotelopholdet. Løsningen skal samtidig frigøre tid i receptionen til de gæster, der ønsker personlig betjening.

Log ind