Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Ved første blik ser et reklamebillede for det australske hotel 'Sofitel Brisbane' umiddelbart helt uskyldigt ud. På billedet kan man se et ungt par ligge og slappe af i hotelsengen i deres hvide badekåber, mens de læser i henholdsvis en bog og en avis.
Umiddelbart ikke et billede, man tænker kan få nogen som helst op i det røde felt af forargelse, men en lang række kvindelige læsere af det australske magasin 'Good Weekend' med utrolig gode øjne, fik alligevel kaffen galt i halsen, da de i lørdags så reklamen i avisen 'Sydney Morning Herald'. Det skriver News.com.au.
Her spottede læserne nemlig, at mens manden læser den australske avis 'Australian Financial Review', som har fokus på erhvervs- og finansstof, så må kvinden tage til takke med en bog om modehuset Chanel.
”Lidt hurtig information til Sofitel Brisbane: Nogle kvinder er rent faktisk mere interesseret i, hvorvidt aktierne går op eller ned og ikke om sømmen/underkanten af kjolen gør det”, skriver en enkelt kvinde, som er rasende over reklamen.
Se billedet her.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
Airbnb fortsætter eksplosiv vækst
10-04-2026
PRESSEKLIP
-
KFC planlægger comeback i Danmark
11-04-2026
-
Radisson vil gøre hoteller klimaneutrale i Danmark
11-04-2026
-
Amerikanske turister sætter ny rekord
11-04-2026
-
Bornholm Hotels øger overskud til 3,1 mio. kr.
11-04-2026
-
Hotel Randers tæt på rekordresultat
11-04-2026
-
Nyt brand skal styrke erhvervsturisme
11-04-2026