Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Krydstogtskibe ankommer som flydende byer i havnene, og der kommer flere af dem. Aarhus har oplevet en stigning fra fem i 2010 til 36 i 2017. I København er der i dag mere end 300 krydstogtskibe om året.

Nu vil miljø- og fødevareminister Jakob Ellemann-Jensen have kortlagt luftforureningen fra krydstogtskibe i landets to største byer.

”Hver sommer myldrer det med krydstogtturister, og i Aarhus er antallet af krydstogtskibe syvdoblet siden 2010 og i København er der i dag mere end 800.000 krydstogtturister årligt. Det er godt for byerne og Danmark. Men de enorme skibe forurener luften– også imens de ligger i havn. Det behøver man bare trække vejret ind i nærheden af et skib for at konstatere. Vi skal vide, hvor omfattende den luftforurening er, og derfor har jeg bestilt en kortlægning”, siger Jakob Ellemann-Jensen.

Initiativet er en del af regeringens klima- og luftudspil, ”Sammen om en grønnere fremtid”.

København åbner døren for nye hoteller efter politisk beslutning

Klima-, Teknik- og Miljøudvalget i Københavns Kommune har besluttet at droppe et generelt §14-forbud mod hotelprojekter i Indre By og på Vesterbro. I stedet gives der mulighed for flere af de projekter, der tilfører ny hotelkapacitet til byen. HORESTA glæder sig over beslutningen, som både styrker turismen og beskytter byens boligområder.

Log ind