Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tidligere i år kom det frem, at familieforetagendet E. Bank Lauridsen Holding A/S overtager Hotel Britannia ved årsskiftet, og at de nye ejere frem mod overtagelsen ville arbejde på at finde den optimale fremtidige operatørløsning for hotellet.
Den er nu på plads i en spændende konstellation med den hidtidige eneejer af Hjerting Badehotel, Peter Petersen, som en væsentlig brik i puslespillet.
Parterne, der udover at være idémænd bag det planlagte 14-etagers hotelprojekt i Skolegade, ejer allerede Hotel Arnbjerg i Varde sammen, og stifter nu et holdingselskab hvori det samlede ejerskab af Hotel Arnbjerg i Varde, Hjerting Badehotel og Hotel Britannia fordeles med 60 procent til E. Bank Lauridsen Holding A/S og 40 procent til Peter Petersens selskab, Bugten Holding ApS.
Desuden bliver Peter Petersen chef for Hotel Britannia.
Læs også gårsdagens historie om parternes visioner for Hotel Britannia.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny direktør tager over på Hotel d’Angleterre
11-08-2026
-
HORESTA forventer endnu et rekordår for sommerturismen
11-08-2026
-
Flere argentinere finder vej til hotelbranchen
11-08-2026
-
Politikere i opråb: Udskyd bøder for nye emballagekrav
11-08-2026
-
HORESTA i Nordjylland: God sommer har løftet turismen
11-08-2026
-
DF kritiserer finansiering af lavere fødevaremoms
11-08-2026
-
Roamingdata afslører: Her rejste danskerne hen i sommerferien
11-08-2026
-
DOK5000 får Green Key-certificering
11-08-2026