Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Jan Milling er egentlig uddannet tømrer, men derfor kan man jo godt være en succesfuld hotelejer. Sammen med sin hustru, Dorte Milling, og resten af familien står han bag hotelkæden Milling Hotels, der netop har købt to nye hoteller, og som nu sigter mod at indtage København og Aarhus. Det skriver branchemediet Standby.dk.
”Vi vil gerne have hoteller i København og Aarhus. Vi har et 3-4-stjernet produkt, der kan konkurrere med alle. København og Aarhus er helt klart, hvor vi skal have vores næste hoteller. Det må gerne være nogle 3-4-stjernede med over 100 værelser,” siger Jan Milling til Standby.dk.
Familien Milling tjente sidste år knap 18 mio. kr. før skat på sin kæde af provinshoteller. Det var rekord. Og for et ikke oplyst tocifret millionbeløb har familien netop købt Hotel Domir og Hotel Ydes – begge beliggende i Odense. Dermed har Milling-familien i alt ni hoteller på landsplan.
Målet er at blive landsdækkende, og det kræver, at man kommer til København og Aarhus, siger Jan Milling.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026