Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Først skulle Skindbuksen i København lukkes. Så blev det næsten 300 år gamle værtshus reddet. Og nu kan de nye ejere meddele, at det historiske vandhul efter at have fået en ordentlig overhaling åbner igen i dag.
”Vi er klar til at bære kulturarven videre”, lyder det fra Benjamin Berg Harts, der er medejer af Skindbuksen.
”Der er en vis ærefrygt i at skulle overtage et værtshus, der har ligget her så længe, som Skindbuksen har. Men med al den energi vi har lagt i at renovere stedet, tror jeg ikke, at nogen vil kunne se, at stedet har ændret sig — i hvert fald kun til det bedre”.
Siden den midlertidige lukning i august har det gamle værtshus gennemgået en omfattende renovering med henblik på at bevare dets status som en af hovedstadens historiske, brune juveler.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller forventer stærk sommersæson
21-05-2026
-
Nye EU-regler skal stramme Airbnb-kontrol
21-05-2026
-
Google vil gøre restaurantbooking til del af søgetjeneste
21-05-2026
-
Politikere: Hoteller skal sprede turismen i København
21-05-2026
-
København rykker op: Nu blandt verdens førende kongresbyer
21-05-2026
-
HORESTA: Ny minister skal færdiggøre reformspor
21-05-2026
-
Airbnb udvider med biludlejning og dagligvarer
21-05-2026
-
Optimeet sætter ny rekord for deltagelse
21-05-2026
-
Danmark henter guld og sølv ved Worldchefs-konkurrencer
21-05-2026