Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En af de mest besøgte turistattraktioner ved den jyske vestkyst, Rubjerg Knude Fyr, skal flyttes længere ind i landet. Det fortæller DR Nordjylland.

Fyret står på kanten til det frådende Vesterhav og er tæt på at blive bølgernes næste bytte.

Planen er at flytte fyret 60 til 80 meter længere ind i sandklitterne.

”Det betyder, at vi kan sikre fyret og den enorme mængde turister, der hvert år besøger stedet”, siger formanden for Hjørring Kommunes teknik- og miljøudvalg, Søren Smalbro (V), til DR Nordjylland.

SF lægger turistskatten til side

Regeringen vil i første omgang undersøge en passagerafgift for krydstogtskibe. SF-politikere i vestkystkommuner efterlyser fortsat mulighed for en lokal turistskat.

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Log ind