Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Et notat fra Skatteministeriet viser, at der indenfor visse brancher er store problemer med at efterleve reglerne.

F.eks. vurderes 34 pct. af caféer, værtshuse og diskoteker at lave bevidste skatte- og momsfejl, mens det gælder for 31 pct. af pizzeriaerne og 24 pct. blandt døgnkiosker og købmænd.

DF kræver derfor flere stikprøvekontroller og skatterazziaer, hvis det samtidig skal gå med til de afgiftslettelser for samlet 400 mio. kr., der er lagt op til i regeringens finanslovsudspil.

"Det hænger sammen på den måde, at skal man nu vælge at give en skattelettelse, skal det også være ens for alle virksomheder, og så skal der også gælde ens vilkår for virksomhederne, så man ikke bare kan unddrage sig skat," forklarer skatteordfører Dennis Flydtkjær (DF).

Efter HORESTAs fokus: Minister vil bremse tyrkiske visumansøgninger

Udenrigsministeriet vil indføre en venteliste for tyrkiske turistvisumansøgere efter en markant stigning i antallet af ansøgninger. Tiltaget kommer efter mistanke om visumshopping, som blandt andet har ført til omfattende afbestillinger hos københavnske hoteller.

HORESTA roser droppet turistskat

Regeringen har opgivet planerne om en turistskat på overnatninger i København og Aarhus. HORESTA glæder sig over beslutningen, men advarer samtidig mod konsekvenserne af den planlagte krydstogtafgift.

Log ind