Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Et notat fra Skatteministeriet viser, at der indenfor visse brancher er store problemer med at efterleve reglerne.
F.eks. vurderes 34 pct. af caféer, værtshuse og diskoteker at lave bevidste skatte- og momsfejl, mens det gælder for 31 pct. af pizzeriaerne og 24 pct. blandt døgnkiosker og købmænd.
DF kræver derfor flere stikprøvekontroller og skatterazziaer, hvis det samtidig skal gå med til de afgiftslettelser for samlet 400 mio. kr., der er lagt op til i regeringens finanslovsudspil.
"Det hænger sammen på den måde, at skal man nu vælge at give en skattelettelse, skal det også være ens for alle virksomheder, og så skal der også gælde ens vilkår for virksomhederne, så man ikke bare kan unddrage sig skat," forklarer skatteordfører Dennis Flydtkjær (DF).
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Stjernekok træder ind i Almas bestyrelse
07-05-2026
-
Scandic i Danmark passerer 2 mia. kr. i omsætning
07-05-2026
-
Joe & The Juice træder ind på det græske marked
07-05-2026
-
Et skridt nærmere mere tysk turisme: Første tunnelelement til Femern er sendt mod havbunden
07-05-2026
-
Lalandia Søndervig mere end fordobler overskud
07-05-2026
-
Fårup Sommerland nærmer sig rekordår efter jubilæumssæson
07-05-2026
-
Internationalt: To værtshuse lukker hver dag i Storbritannien
07-05-2026
-
Nyt innovationslegat til mødebranchen
07-05-2026