Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
12 år, 5000 bygningsarbejdere og 951.443.500 kroner har det krævet at opføre Shanghais nyeste, spektakulære bygningsværk.
Imponerende tal, men intet mindre kan siges om det unikke ferieresort, der er opført i et nedlagt stenbrud et stykke uden for millionbyen.
Ifølge designerne befinder 16 af 'The Intercontinental Shanghai Wonderland Hotel's etager sig under jorden, mens to ligger under grundvandshøjde. Det skriver nyhedsbureauet AP.
Læg dertil et enormt vandfald, en skywalk, bjergklatring og en mindre forlystelsespark.
Bag designet står Martin Jochman, der også er arkitekten bag Burj Al-Arab-skyskraberen i Dubai. Alligevel er det nye hotel i hans egne ord 'den vigtigste bygning, han nogensinde har designet'.
”Jeg designede mange forskellige typer bygninger i Storbritannien, Europa, Dubai og så videre, men denne var helt anderledes og blev næsten livsarbejde”, siger Jochman med henvisning til, at projektet altså har været mere end et årti undervejs.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Stort projekt i Ørestad solgt for 608 mio. kr.: Klar i 2028
08-01-2026
-
MCH sætter historisk besøgsrekord
08-01-2026
-
Rekordår for Københavns Lufthavn med over 32 mio. passagerer
08-01-2026
-
Nye attraktioner skyder op i hele Danmark i 2026
08-01-2026
-
Dining Week ruller ud i hele landet med massiv forhåndsinteresse
08-01-2026
-
Internationalt: Jamie Oliver relancerer restaurantkæde med ambitiøs vækstplan
08-01-2026
-
Erfaren hotelprofil skal styrke drift på Kragerup Gods
08-01-2026
-
HORESTA advarer mod turistskat i hovedstaden
08-01-2026