Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
62°N-gruppen overtog for nylig Hotel Havn samt driften af Bládýpi Guesthouse, der ligger lige ved siden af. I forbindelse med ændringen af ejerforholdene hedder Hotel Havn hedder nu 62°N hotel og Bládýpi er blevet til 62°N guesthouse.
62°N-navnet hentyder til, at Færøerne ligger på den 62. nordlige breddegrad.
”Vi blev i sommer spurgt, om vi var interesserede at overtage Hotel Havn og så startede forhandlingerne. Vi synes det var en god idé at købe hotellet, da det meget godt ville matche det, vi havde i forvejen. Og så er der jo enorm efterspørgsel på hoteller i Torshavn, specielt om sommeren, så vi vurderede det til at være en god forretning,” oplyser administrerende direktør for 62°N-gruppen, Bergur Thomsen, til STANDBY.dk.
Mens Torshavn i dag har de nævnte omkring 300 hotelværelser, får den færøske hovedstad i foråret 2020 to nye hoteller, der næsten vil fordoble den nuværende kapacitet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Roberta’s Society sætter rekord i Aarhus
06-10-2026
-
Crowne Plaza i København får nye ejere
06-10-2026
-
Turismens vækst bremser op
06-10-2026
-
Kurhotel Skodsborg blandt Europas 20 bedste spaer
06-10-2026
-
Folketingets åbning: Regeringen varsler kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fire branchefolk skal finde talenter til HORESTA Årsdag 2026
06-10-2026
-
HORESTA efterlyser kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne
06-10-2026