Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Buldrende Vesterhav, lyse nætter og skraldgule rapsmarker er blandt de stærkeste attraktioner, når Danmark skal trække turister til fra udlandet.

Over halvdelen - 53,8 pct. - af de udlændinge, som gæster Danmark i deres ferie, vælger at overnatte ude på landet - langt væk fra hovedstadens attraktioner som Den lille Havfrue, Tivoli og Christiania og også på afstand af forstæderne og andre større byer.

Kun turister i Østrig, Kroatien og Grækenland er mere villige til at holde ferie i landlige omgivelser end i Danmark, og i de øvrige europæiske lande søger hovedparten af turisterne mod byerne, viser en opgørelse fra Eurostat, som KL’s nyhedsbrev Momentum har udarbejdet.

Men trods den pæne interesse er der fortsat muligheder for at trække flere turister ud på landet, vurderer Steffen Damsgaard, formand for Landdistrikternes Fællesråd.

Læs hele historien her.

Fyn får bedste turismehalvår i flere år

Fyn og Øerne nåede 1,58 mio. overnatninger i første halvår af 2026, hvilket er 4,6 pct. flere end året før. Fremgangen ligger over landsgennemsnittet og mærkes især på hotellerne, mens Odense har vækst i både ferie og erhvervsturismen.

Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.

Den Kongelige Samling er kommet et skridt videre med en omfattende fornyelse af Rosenborg Slot. Projektet skal give nye rammer for de mere end 500.000 gæster, der hvert år besøger slottet, og gøre det muligt at udstille flere af de kongelige skatte.

Himmerland melder om stærk sommer med mange danskere

Turistaktører i Himmerland melder om en stærk sommersæson med høj efterspørgsel på tværs af attraktioner, camping og feriehusudlejning. Danske gæster udgør fortsat størstedelen flere steder, mens aktørerne samtidig oplever interesse fra en række udenlandske markeder.

Log ind