Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

En holdningsændring kombineret med en – måske – kommende mærkningsordning for mad, samt udveksling og kontrol af informationer om køkkenmaskiners elforbrug, er nogle af de tiltag, der skal være med til at få energiforbruget i landets storkøkkener ned. Fire procent af elforbruget går alene til driften af storkøkkener, kom det frem på et fokusmøde på Cookery i Odense i dag, hvor Kokkelandsholdet var værter.

Energi- & Forsynings- & Klimaminister Lars Chr. Lilleholt var glad for, at branchen selv sætter fokus på området.

”Der har simpelthen ikke været fokus nok på energiforbruget i storkøkkenerne, og jeg er selv overrasket over, at fire procent af det samlede elforbrug går til elforbrug i storkøkkener. Så her er der absolut et område, som bør have mere fokus”, sagde ministeren.

Han medgav, at han også har et ansvar i forhold til at skabe nogle rammer og muligheder for, at branchen kan reducere forbruget.

”Bare det at tænke sig godt om og lægge låg på, når man koger kartofler, giver et væsentligt reduceret energiforbrug. Bare det at have fokus på hvilke apparater, køleskabe, elektriske apparater mv., man har i køkkenet, og hvor lang levetid de har, er også med til virkeligt at kunne reducere energiforbruget”, sagde Lars Chr. Lilleholt.

HORESTA: Nye emballageregler kan sende restauranter ud i administrativt kaos

Om mindre end tre måneder risikerer caféer, restauranter og steder, der leverer takeaway at få et omfattende producentansvar for emballage med eget logo. Hos HORESTA møder reglerne stor bekymring, fordi virksomheder kan ende med at hæfte for emballage, de hverken producerer eller har reel indsigt i.

Folkemødet 2026

HORESTA er igen i år til stede på Folkemødet, hvor vi samler politikere, beslutningstagere og branchens aktører til debatter om turisme, hoteller, restauranter og de vilkår, der former erhvervet. Her sætter vi branchens dagsordener til debat og bringer erhvervets perspektiver ind i de politiske samtaler.

Log ind