Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
I starten af december åbner CitizenM sit 14. hotel på verdensplan, når dørene bliver slået op på Rådhuspladsen i København. Hotellet vil rumme 238 værelser.
Den prisvindende livsstils-hotelkæde har som mantra ideen om ”affordable luxury” – prisvenlig luksus. Det er ensbetydende med, at kædens lokationer altid er centralt placeret i verdens storbyer. Selve hotellet er en strømlinet og teknologisk oplevelse, der inkluderer high-tech faciliteter, venlig og effektiv service, luksus hotelværelser samt rummelige og indbydende fælles arealer fyldt med samtidskunst.
Den hollandske hotelkæde er blevet grundlagt af Rattan Chadha, den tidligere grundlægger og CEO for modebrandet MEXX. Det første citizenM hotel åbnede i Amsterdams Schiphol lufthavn i 2008, efterfulgt af Amsterdam i 2009, Glasgow i 2010 og London Bankside i 2012.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Ny minister vil videre med modernisering af planloven
25-06-2026
-
Grønt lys til nyt strandhotel på Sydsjælland
25-06-2026
-
Millionstøtte skal løfte natur og turisme ved Storebælt
25-06-2026
-
HORESTA sænker kontingentet for medlemmer
25-06-2026
-
Historisk hospital kan blive nyt hotelområde
25-06-2026
-
Lufthavn venter rekordsommer med 10 mio. passagerer
25-06-2026
-
Hotelgigant vil vokse yderligere i Norden
25-06-2026
-
HORESTA: Lejecykler skal ikke blive en forhindring i gadebilledet
25-06-2026