Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Brexit-spørgsmålet om ”Deal or no deal” vil få afgørende betydning for den europæiske turisme og økonomi, vurderer Euromonitors rejseekspert Caroline Bremner. Det skriver TravelWeekly.

Blandt andet anslår analysevirksomheden, at briterne vil foretage 5 mio. færre udlandsrejser ved et ’no deal’ i forbindelse med Brexit.

”Hvis det bliver no deal, vil det britiske pund falde i værdi, det vil blive dyrere at rejse for de briterne, og det vil blive svære at rejse til og fra Storbritannien,” siger hun til Travelweekly.

Ved de fem millioner færre britiske rejsende, vil den største taber blive spansk økonomi, hvor briterne står for 21 procent af den samlede turismeomsætningen.

Læs hele historien her.

Norske kør selv-turister vælger Danmark

Danmark er fortsat et populært valg blandt norske feriegæster, der rejser i egen bil. Interessen hænger blandt andet sammen med den korte afstand og de mange ferieoplevelser.

Log ind