Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hotelkæden Nordic Choice Hotels, som den norske hotelinvestor Petter Stordalen står bag, udvider sine hotelplaner i Københavns Lufthavn. Det skriver EjendomsWatch.dk.
Som led i lufthavnens strategi om at kunne håndtere 40 millioner passagerer årligt opfører hotelkæden ved siden af Terminal 3 et nyt Comfort Hotel med 619 hotelværelser. Det er 119 flere end oprindeligt planlagt.
"Lufthavne har altid været et sted, som folk helst ville væk fra hurtigst muligt. Det er blot en mellemstation på turen til den destination, man har drømt om at besøge. Vi synes, at det er på tide, at tingene ændrer sig. Potentialet for lufthavne er så meget større end bare at være et sted, hvor man venter. Vi bygger nu et hotel, der har som mål at lokke folk hertil," siger Anna Spjuth, direktør i Comfort Hotel og ansvarlig for etableringen i Kastrup, i meddelelsen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
To nye profiler i HORESTA Arbejdsgivers bestyrelse
29-05-2026
-
Nimb kåret som årets hotel i Danmark
29-05-2026
-
Moderaterne vil løfte turismen i økonomisk debat
29-05-2026
-
Hotel i Horsens får DGNB guld-certificering
29-05-2026
-
Varde satser stort på kunst og turisme
29-05-2026
-
Søvnturisme vinder frem blandt danskerne
29-05-2026