Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Søren Lydig Kristensen bliver ny direktør for en af de allerstørste destinationer i dansk turisme, Ringkøbing Fjord Turisme.

”Det var et meget stærkt felt, så vi måtte virkelig gå i detaljer for at finde den rigtige. Søren Lydig Kristensen kommer med 14 års ledererfaring fra Vestas, hvor han har haft en stærk karriere og blandt andet siddet i ledergruppen for alle Vestas’ fabrikker globalt,” siger Bent Graakjær, der er formand for bestyrelsen for Ringkøbing Fjord Turisme.

Før sin ansættelse i Vestas arbejdede Søren otte år i turistbranchen med blandt andet bådudlejning, salg og markedsføring af færgen Sorte Louis og som restauratør for restauranterne Røgeriet Sorte Louis i Ringkøbing og Søndervig.

Læs hele historien på Turisme.nu.

Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense

Frygten for egeprocessionsspindleren – bedre kendt som ”larven fra helvede” får danske turister til at aflyse ophold og oplevelser i Odense. Flere turismeaktører understreger dog, at de ikke har været berørt af larven og frygter, at situationen skader byens omdømme.

København kåret som verdens bedste by

København indtager for andet år i træk førstepladsen på en international rangliste over verdens mest attraktive byer at leve i. Placeringen understøtter byens internationale position som destination for både turister og erhverv.

Log ind