Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hver fjerde københavner er til tider træt af de stadig flere turister. Men langt de fleste - otte ud af ti - bakker fortsat op om væksten i turismen i hovedstaden, og syv ud af ti oplever ikke nævneværdige problemer med de mange kinesere, amerikanere, tyskere og svenskere i gaderne.

Det er nogle af de foreløbige resultater af en undersøgelse, som turistorganisationen Wonderful Copenhagen offentliggør efter sommer.

”Vi kan konkludere, at for de fleste af de adspurgte er det er i orden at fortsætte markedsføringen af byen internationalt”, lyder fortolkningen fra Signe Jungersted, der er udviklingsdirektør i Wonderful Copenhagen.

Undersøgelsen viser, at et mindretal på seks procent decideret finder tilstrømningen problematisk. Og hver fjerde københavner oplever ”udfordringer” med de mange turister i udvalgte perioder af året.

Læs hele historien her.

Københavns Lufthavn forventer rekordsommer

Københavns Lufthavn forventer over 10,4 mio. rejsende hen over sommeren trods uro i Mellemøsten. Direktør Christian Poulsen vurderer, at rejselysten fortsat er stærk.

København siger nej til nye hoteller i Middelalderbyen

Et flertal på Københavns Rådhus vil stoppe nye hoteller i Middelalderbyen af hensyn til hverdagslivet og frygt for overturisme. HORESTA kritiserer beslutningen og efterlyser individuelle vurderinger af projekterne.

Log ind