Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Både København og dele af provinsen oplever øget interesse fra internationale kæder, skriver Licitationen.
”København er blevet et større hotelmarked, byen er rykket en klasse op og konkurrerer i nogle sammenhænge nu med byer som Barcelona og Berlin, så flere internationale kæder har fået øjnene op for vores hovedstad”, påpeger Nadeem Wasi, medlemschef i HORESTA.
Som eksempler nævner han, at den tyske A&O-kæde sidste år indviede et hostel på Nørrebro, mens hollandske CitizenM næste år åbner et hotel ved Rådhuspladsen. Et andet nyt hotelnavn i hovedstaden fra 2019 bliver Moxy, et varemærke under Marriott-kæden med åbning i Sydhavnen.
Emil Lindvang Bentsen, konsulent i Nordic Hotel Consulting (NHC) vurderer, at mange udenlandske kæder kigger på København, blandt andre franske Accor, canadiske Four Seasons, amerikanske Hyatt og hollandske Zoku.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026