Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Hvis sommerferien går til Venedig, skal man tænke sig om en ekstra gang, inden man smider blusen, dypper fødderne i kanalen eller vælger at blive stående lidt for længe på en af de mange broer i kanalbyen.
Et nyt korps af 15 turistvagter skal nemlig sikre, at turisterne følger reglerne, så den italienske turistmagnet kan bevare sin renlighed, men også for at højne sikkerheden og "offentlig hygiejne," som myndighederne oplyser på sin hjemmeside.
Og der følger bøder med, hvis man overtræder reglerne. Hvis man sætter sig ned omkring Markuspladsen eller går ned ad gaden i bikinitop, koster det næsten 1.500 kroner. Og rigtig dyrt bliver det, hvis man vil køles ned i sommervarmen og hopper i kanalen - så kan det ende med en bøde på 3.350 kroner.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Roberta’s Society sætter rekord i Aarhus
06-10-2026
-
Crowne Plaza i København får nye ejere
06-10-2026
-
Turismens vækst bremser op
06-10-2026
-
Kurhotel Skodsborg blandt Europas 20 bedste spaer
06-10-2026
-
Folketingets åbning: Regeringen varsler kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fire branchefolk skal finde talenter til HORESTA Årsdag 2026
06-10-2026
-
HORESTA efterlyser kontrol med korttidsudlejning
06-10-2026
-
Fem forhold kan afgøre turistskattens skæbne
06-10-2026