Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Turisterne strømmer til Danmark, og det skæpper godt i kassen hos landets butikker, hoteller og restauranter.

Gennem de seneste år har turisternes forbrug herhjemme været stærkt stigende. Ifølge Danmarks Statistik steg de udenlandske turisters forbrug med ca. 43 pct. fra 2009 til 2017.

Alene i fjor brugte udenlandske turister 50,5 mia. kroner, mens de besøgte Danmark. Årsagen skyldes bl.a., at flere og flere købestærke turister finder vej til Danmark.

”Danmark er generelt blevet et mere populært land at bruge penge i. Vi har især set en stigende andel af kinesiske turister og de er med til at drive forbruget op herhjemme,” siger Louise Aggerstrøm Hansen, privatøkonomi i Danske Bank.

Tivoli øger omsætningen efter ny japansk satsning

Tivoli har øget omsætningen med 6 pct. i tredje kvartal, hvor både indtjening og besøgstal er steget. Fremgangen skyldes blandt andet åbningen af det nye japanskinspirerede forlystelsesområde Hikari.

Vismænd: Airbnb presser boligpriserne i København

Korttidsudlejning gennem Airbnb bidrager til stigende boligpriser i København, viser en ny rapport fra Det Økonomiske Råd. Omfanget af udlejningen er samtidig væsentligt større end i flere andre europæiske storbyer.

Log ind