Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Restauranterne har flere gæster, de bliver længere og køber mere. Hedebølgen fylder bordene op med danske og udenlandske gæster, og de mindre hoteller melder om flere sommerbookinger end sidste år.
”Varmen giver flere turister, og flere danskere bliver hjemme frem for at tage til Grækenland eller Spanien”, siger politisk rådgiver Helle Eckeroth i HORESTA.
Desuden har restauranter med udeservering mulighed for at udnytte udendørsarealerne med sommerens varmegrader, og generelt har tjenerne og kokkene rigtigt travlt.
”Det er svært at sammenligne gourmetrestauranter og fastfoodkæder. Men vi får meldinger fra mange forskellige segmenter om, at sommervejret bidrager til travlheden”, siger Helle Eckeroth.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg
19-06-2026
-
Nyt hotel indgår i stor havneplan i Esbjerg
19-06-2026
-
Ny direktør på vej til Old Irish Pub
19-06-2026
-
To danske naturattraktioner nærmer sig verdensarv
19-06-2026
-
Madoplevelser trækker millioner af turister til Danmark
19-06-2026
-
Kendt hotel i Skagen reducerer underskuddet
19-06-2026
-
Ny sag om ulovlig kommunal støtte på Fanø
19-06-2026
-
Internationalt: Mikkeller åbner første bar i Mellemøsten
19-06-2026