Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Det giver os en masse bøvl i forhold til styrelser, skat osv., hvis en af vores medarbejdere f.eks. mister sin opholdstilladelse i Danmark. Og det skal vi selv finde ud af,” fortalte topchef i ISS Danmark, Flemming Bendt, på årets folkemøde.
Derfor har rengøringsgiganten taget konsekvensen og bruger nu en robot, der sørger for at spamme de offentlige myndigheder med breve om ISS-medarbejdernes arbejdstilladelser.
”Vi har simpelthen en robot, hvor vi lægger de data ind, vi kender, og når så en dato nærmer sig, så kontakter den selv de her styrelser og myndigheder. Så vi spammer lige nu nogle af de her offentlige myndigheder og styrelser med alle de her breve, som vi har en robot til at sende. Det er lidt tarveligt, og det skaber ikke specielt meget værdi – men det er ligeså meget også for at provokere,” fortalte Flemming Bendt.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA Play: Bella Group ser stort potentiale i kongresser frem mod 2030
10-07-2026
-
HORESTA: Turismen er en styrkeposition, ikke et problem der skal beskattes
10-07-2026
-
HORESTA: Regnefejl kan have gjort international arbejdskraft unødigt dyr
10-07-2026
-
Nyhedsbrevet holder sommerpause: Men vi er kun et opkald væk
10-07-2026
PRESSEKLIP
-
Park Lane Copenhagen skal på jagt efter ny direktør
09-07-2026
-
København kåret som verdens bedste by
09-07-2026
-
Nyt notat sår tvivl om regulering af beløbsordningen
09-07-2026
-
Sankt Helene i Tisvilde vil udvikles til luksusresort: Her er planerne
09-07-2026
-
Billund Lufthavnshotel løfter overskuddet
09-07-2026
-
Nyt madakademi skal styrke gastroturismen
09-07-2026
-
Frygt for ”larven fra helvede” udløser aflysninger i Odense
09-07-2026
-
Internationalt: Kina åbner hotel drevet af robotter
09-07-2026