Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det begyndte med en doven aften, hvor Kenneth Jørgensen og Jim Rolighed havde lyst til spareribs fra Bone's. Ingen af dem orkede at tage turen til den lokale restaurant.
"Vi kunne ikke forstå, at vi ikke kunne få maden leveret. Vi var egentlig klar til at betale ret mange penge for det, og det virkede meget nærliggende at tilbyde levering, når nu de fleste pizzeriaer kan finde ud af det," siger Jim Rolighed.
Det er tre år siden, at de to venner blev enige om, at de havde fundet idéen til deres første virksomhed: Deliverit. Målet er at skabe en landsdækkende udbringningsservice, der for alvor tager fart til efteråret, når de åbner i København.
Ved at omfavne deleøkonomien var det fra starten meningen at finde masser af chauffører, der var klar til at bruge deres egne biler til at bringe mad ud for restauranterne.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Tivoli øger omsætningen trods lavere resultat
14-08-2026
-
Trykte turistguides hitter igen hos gæsterne
14-08-2026
-
Flere turister løfter sommeren i Aarhus-regionen
14-08-2026
-
Ankestyrelsen trækker udtalelse efter behov for afklaring
14-08-2026
-
Nyt Aarhus-hotel skaber 150 arbejdspladser
14-08-2026
-
Picasso trækker flere gæster til Aalborg museum
14-08-2026
-
Internationalt: Roomservice kan rumme et stort uudnyttet omsætningspotentiale
14-08-2026