Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Bygningen ved Ruths Hotel, som mange kender som Restaurant Sømærket, har de seneste år fungeret som en sommerrestaurant samt selskabslokale for hotellet, men nu er hele bygningen blevet renoveret. Facaden er bevaret og i fronten af bygningen, er der kommet en vinbar med vinhandel.

Siden 2010 har Ruths Hotel bestået af fire bygninger med værelser og lejligheder. Nu kan vi så ændre det til fem bygninger, som alle ligger inden for 100 meters afstand i hjertet af Gl. Skagen. På Sømærket har Ruths Hotel fået tre 2-værelses lejligheder, hvor to af dem kan sættes sammen med et sammenhængende dobbeltværelse og dermed skabe en 3-værelses lejlighed med 2 soveværelser, 2 badeværelser og fælles stue med the-køkken.

HORESTA vokser med 134 nye medlemmer

HORESTA har udvidet medlemsskaren med 134 virksomheder i årets første seks måneder. Blandt de nyeste medlemmer er Ruths Hotel, der har valgt brancheorganisationen for at få rådgivning om overenskomst og de regler, der følger med at drive hotel.

Ny i HORESTA: Ruths Hotel forener tradition og fornyelse i Gammel Skagen

På Ruths Hotel går klassisk dansk værtskab hånd i hånd med moderne ambitioner. Med glade gæster, en ny Michelin-stjerne til Restaurant OKÊ og et stort engagement for nordjysk turisme arbejder hotellet målrettet på at forene tradition og fornyelse. Ruths Hotel er nyt medlem af HORESTA.

Hotellerne fortsætter fremgang i overnatninger trods påskeeffekt

Friske overnatningstal for hotelbranchen viser 1,68 mio. overnatninger i april. Det svarer til en fremgang på 2,9 pct. sammenholdt med april sidste år. Fremgangen sker endda på trods af, at påsken sidste år lå sent og derfor trak april op i 2025. Tallene er relativt upåvirket af den internationale usikker – for nu.

Log ind