Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Sverige er kendt for sin åbne og progressive socialpolitik. Norge er kendt for sin rigdom og Finland for sit uddannelsessystem. Men Danmark? Tja, faktisk er vi ikke særligt kendt ude i verden, lyder det fra kommunikationschef i VisitDenmark Anders Rosbo.

”Det arbejder vi selvfølgelig for at gøre noget ved. I øjeblikket slår vi hårdt på hygge for at skabe et narrativ om den danske kultur, som er med til at give Danmark et godt omdømme ude i verden, som kan tiltrække turister,” siger han.

At skabe en fortælling om landet er netop afgørende for, hvordan andre lande opfatter det, lyder en af konklusionerne i den årlige RepTrak-undersøgelse fra Reputation Institute, der for nylig kårede Sverige som det land i verden med det bedste omdømme.

SF lægger turistskatten til side

Regeringen vil i første omgang undersøge en passagerafgift for krydstogtskibe. SF-politikere i vestkystkommuner efterlyser fortsat mulighed for en lokal turistskat.

HORESTA: Turismeskat er en virkningsløs vækstdræber

I en kronik i Børsen advarer HORESTAs administrerende direktør, Jeppe Møller Herskind, mod at indføre en turismeskat i Danmark. Erfaringerne fra Amsterdam viser ifølge kronikken, at skatten ikke løser problemerne, men gør hotellerne dyrere og skaber skæv konkurrence.

Log ind