Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Sommerferie er lig med nye oplevelser og ikke mindst afslapning. Og så er det ærgerligt at få både nattesøvn og ferie ødelagt af byggestøj på hotellet eller høj musik fra gaden uden for hotellet. For nylig har ankenævnet afgjort, at en forbruger havde krav på et nedslag på 6.600 kroner i rejsens pris, fordi der var byggestøj på hotellet, skriver Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.
Pakkerejse-Ankenævnet behandler jævnligt klager over støjgener på rejsen. I 2017 handlede 7,8 procent af ankenævnets sager om dette.
”Det er ærgerligt at få ferien ødelagt, fordi der er byggestøj på hotellet eller høj musik fra gaden. Derfor er det vigtigt, at rejsebureauet – hvis det er bekendt med, at der er støj på hotellet - oplyser sine kunder om det før afrejsen, så kunderne har mulighed for at blive løst fra aftalen eller booke en anden rejse,” siger souschef i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Susanne Aamann.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hoteller rammes af udeblivende gæster: Mistænker visumshopping
01-11-2026
-
Tyrkiske onlinefora: Hotelbookinger bruges til at få adgang til Europa
01-11-2026
-
Tysk investor vil bygge hotel til 150 mio. kr. på Rømø
30-10-2026
-
Uventet millionarv overrasker sjællandsk museum
30-10-2026
-
Silkeborg hæver loftet for Airbnb-udlejning
30-10-2026
-
Nordjyske hoteller forbereder sig på hybridangreb
01-11-2026
-
Internationalt: Tre norske turistmål indfører ny turismeskat
30-10-2026
-
To hotelprojekter undtages fra hotelstop i København
30-10-2026