Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Hotelbranchen får en bedre turistsæson denne sommer end i 2017. Det mener Benny Schou, regionsformand for HORESTA Bornholm og ejer af Hotel Balka Strand, i hvert fald, skriver Bornholms Tidende.

“Jeg tror da helt sikkert, det bliver en sæson, der bliver bedre end sidste år qua det gode forårs- og sommervejr. Det tiltrækker helt klart flere turister”, siger han til Bornholms Tidende.

Ifølge regionsformanden er det gode vejr rigtig godt nyt for turismebranchen på Bornholm.

“Der er flere, der vælger at blive på disse breddegrader og holde ferie i stedet for at tage væk”, siger Benny Schou.

Lars Larsen Group udvider med konferencecenter

Lars Larsen Group styrker sin position inden for møder, konferencer og events med opkøbet af Gubsø Garage i Silkeborg. Konference- og eventcenteret bliver en del af koncernens voksende portefølje af hoteller, restauranter og mødefaciliteter.

Internationalt: Spanien nærmer sig 100 millioner turister

Spanien fortsætter væksten i international turisme og er tæt på en historisk milepæl. De første fire måneder af 2026 bød på flere udenlandske besøgende end året før, mens danske turister øgede både forbrug og opholdslængde.

Log ind