Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det kan give lidt luft i økonomien at leje sit hjem ud via tjenester som Airbnb, men udlejningen foregår ikke altid uden problemer. Sådan lyder det i advarsler fra flere ejer- og andelsforeninger.
I nogle tilfælde griber udlejningen om sig. Hos Ejendomsforeningen Danmark får man jævnligt henvendelser fra bekymrede naboer, siger administrerende direktør Jannick Nytoft.
”Nogle steder kommer det til at være decideret erhvervsudlejning, og det er utrygt for de øvrige beboere, fordi man aldrig ved, hvem der er i naboens lejlighed”, siger han.
Tidligere på året blev regeringen sammen med Socialdemokratiet, Radikale Venstre og Dansk Folkeparti enige om at lægge et loft på 70 dage om året, som private boliger kan udlejes via tjenester som Airbnb.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
-
HORESTA til TV2 Kosmopol: Turismen sætter gang i beskæftigelsen
01-07-2025
-
Når hedebølgen rammer…
01-07-2025
PRESSEKLIP
-
Tilmeldingen til Danish Travel Awards 2025 er åbnet
01-07-2025
-
Bakken klar med ny administrerende direktør
01-07-2025
-
Hotel Koldingfjord udvider
01-07-2025
-
Brøndums Hotel solgt til dansk hotelkoncern
01-07-2025
-
Legoland får rekordhøj omsætning
01-07-2025
-
Britisk medie har kåret de 10 smukkeste byer i Danmark
01-07-2025
-
Rox Resort har fundet sit personale
01-07-2025