Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Det kan give lidt luft i økonomien at leje sit hjem ud via tjenester som Airbnb, men udlejningen foregår ikke altid uden problemer. Sådan lyder det i advarsler fra flere ejer- og andelsforeninger.
I nogle tilfælde griber udlejningen om sig. Hos Ejendomsforeningen Danmark får man jævnligt henvendelser fra bekymrede naboer, siger administrerende direktør Jannick Nytoft.
”Nogle steder kommer det til at være decideret erhvervsudlejning, og det er utrygt for de øvrige beboere, fordi man aldrig ved, hvem der er i naboens lejlighed”, siger han.
Tidligere på året blev regeringen sammen med Socialdemokratiet, Radikale Venstre og Dansk Folkeparti enige om at lægge et loft på 70 dage om året, som private boliger kan udlejes via tjenester som Airbnb.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hilton henter ny direktør til nordisk vækst
25-09-2026
-
SMK investerer over 70 mio. kr. i nye udstillinger
25-09-2026
-
Alchemist møder EU-barrierer for nye fødevarer
25-09-2026
-
Coffee Collective vil åbne flere kaffebarer
25-09-2026
-
Tre danske byer ligger i global top fem
25-09-2026
-
Hoteldirektører i fælles opråb mod ny turistskat
25-09-2026
-
Sjælland og øerne vil løfte turismeomsætningen frem mod 2035
25-09-2026