Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
”Sammen om virksomhedsrettet integration” er et nyt projekt, der skal bidrage med arbejdskraft til de virksomheder i hovedstaden, der mangler hænder.
Samarbejdet skal sikre kvalificeret arbejdskraft til de brancher der mangler arbejdskraft, gennem praktik, løntilskud og IGU-forløb for at skabe job- og uddannelsesmuligheder blandt flygtninge, indvandrere og familiesammenførte. Forløbene i virksomhederne skal også styrke medarbejdernes sprogkundskaber og branchespecifikke kompetencer.
Som startskud vil der være en Dialogkonferencen den 1. februar. Se programmet her.
Bag samarbejdet står bl.a. HORESTA, LO Hovedstaden, Dansk Håndværk, Dansk Byggeri, VEU-Center Hovedstaden og de kommuner i Hovedstadsområdet, der har modtaget flygtninge i de senere år. I samarbejdet indgår endvidere erhvervsskolerne og sprogcentrene i regionen. Projektet er støttet af Region Hovedstaden.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA om udeservering: Det er jo ikke ren Sunny Beach
06-06-2023
-
Dansk turismes topchef takker af: Vil bruge mere tid med familien (
06-06-2023
-
Ny ejer vil gøre hotel moderne og digitalt
06-06-2023
-
Eksplosiv vækst i udenlandsrejsende i Aarhus Airport
06-06-2023
-
Bliv restauratør for en dag under madfestivalen
06-06-2023
-
Fuldt fokus på mere overnatning: Vestkysten vil kopiere succes fra København
06-06-2023