Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Kinas reguleringskommission for forsikringsselskaber oplyser, at man har taget kontrol over Anbang Forsikring i et år. Det kinesiske selskab er i Vesten mest kendt for sine ambitiøse forsøg på opkøb af hotelkæder og for at være ejer af New Yorks ikoniske Waldorf Astoria Hotel, der blev købt for 1,95 milliarder dollars. Selskabet har også afgivet bud i milliardstørrelsen på 14 milliarder dollars for Starwood hotelkæden – dog uden held, skriver CNN.
Ifølge udtalelser fra China Insurance Regulatory Commission er Anbangs bestyrelsesformand Wu Xiaohui fjernet fra sin post og bliver nu retsforfulgt for ’økonomisk kriminalitet’.
Anklagemyndigheden i Shanghai oplyser, at Wu er sigtet for svindel med fundraising og ulovligt brug af selskabets værdier. Anklagerne mod selskabet kommer efter undersøgelser, der har været i gang siden juni, da Wu blev anholdt af myndighederne. Anbang har ikke ønsket at kommentere sagen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Protester mod turisme spreder sig i Europa
11-07-2025
-
Wolt udvider trods underskud
11-07-2025
-
Cirkusbygningen satser bredt efter renovering
11-07-2025
-
Københavns Lufthavn i international topplacering
11-07-2025
-
Madklubbens omsætning faldt
11-07-2025
-
Naturhotel i hængekøjer åbner i Nordsjælland
11-07-2025
-
Direktør opsagt efter seks år på fynsk hotel
11-07-2025