Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Vækstforum i Region Syddanmark har netop bevilget 1 million kroner til projektet ”Vækstprojekt Place Making Fyn”, og projektet får dermed bevilget hele det ansøgte beløb. Dansk Kyst- og Naturturisme er hovedaktør bag projektet i tæt samarbejde med Destination Fyn, Nyborg Kommune m.fl. Projektet har et samlet budget på 4,7 millioner kroner, skriver KystOgNaturisme.dk.
Partnerne i projektet tæller desuden Kold College i Odense og Institut for Marketing og Management på Syddansk Universitet.
Formålet med vækstprojektet er at forstærke Fyns internationale tiltrækningskraft og skabe fundamentet for en langsigtet strategi, der kan fremme turismeinvesteringer på Fyn gennem udvikling af nye oplevelsestilbud. Projektet, der nu er klar til at komme i gang, vil løbe frem til slutningen af 2020.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Knap 25 pct. i hotel- og restaurantbranchen mangler arbejdskraft
01-09-2026
-
Aarhus skal finde gæster til 1.000 nye hotelværelser
01-09-2026
-
Hotel d’Angleterre får ny direktør efter 13 år
01-09-2026
-
Overvismand advarer mod virkning af lavere moms på fødevarer
01-09-2026
-
Rosenborg Slot får nyt skatkammer til over 600 mio. kr.
01-09-2026
-
Toke Fiedler Terkildsen kåret som Danmarks Bedste Sommelier 2026
01-09-2026
-
Unge går oftere på museum end de ældste
01-09-2026