Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Gaardhotellet, som ligger ude på landet ved Kærby, har netop udvidet med fem nye værelser, skriver SN.dk.
Den typiske gæst på Gaardhotellet er en ingeniør eller specialist fra udlandet, som er kommet til Kalundborg for at arbejde på Novo Nordisk eller en af de andre virksomheder i Kalundborg for en kortere eller længere periode.
”Jeg har et koncept, der er skræddersyet til denne målgruppe, som gerne vil have ro og hjemlige omgivelser”, siger Charlotte Junge.
I det nye år skal caféområdet udvides, så Gaardhotellet kan imødekomme den efterspørgsel, der er for holde møder, receptioner og arrangementer. Charlotte Junge har netop indgået en aftale med Novo Nordisk og Novozymes, som vil bruge Gaardhotellet til møder med mere fremover.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Hotel Faaborg Fjord planlægger 91 nye værelser og stor spa
06-11-2026
-
København forbyder reklamer for flyrejser og krydstogter
06-11-2026
-
Hoteller og restauranter skaber 13.500 job i København
06-11-2026
-
Fransk tv-program giver Danmark global eksponering
06-11-2026
-
Street food-iværksætter kåret til Årets Ejerleder
06-11-2026
-
Atypisk turistmål overgår årligt besøgsmål på fem måneder
06-11-2026
-
Høje afgifter bremser dansk autocamperturisme
06-11-2026