Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Anders Barsøe, adm. direktør i sushikæden Letz Sushi, satser på, at kædens etårige detailben, der leverer frisk sushi til supermarkeder, skal fordoble omsætningen og antal butikker, så de når ud i 1000 supermarkeder i løbet af 2019, skriver Børsen.
"Hele tendensen, samfundsudviklingen og den grønne omstilling peger i den retning. Folk bliver mere bevidste om, hvad de putter i munden, og hvad der er godt for klimaet, og alene derigennem forventer vi at øge vores markedsandele," siger Anders Barsøe.
Han så et hul i markedet til et "ordentligt alternativ" til den sushi, man kunne finde i kølediskene i supermarkederne. Derfor begyndte kæden at levere sushi med certificeret bæredygtig fisk og økologiske ris som en del af en større tocifret millioninvestering i en forøgelse af kædens lager og produktion, der bl.a. skulle vende kædens røde bundlinje.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Københavns Lufthavn forventer rekordsommer
15-05-2026
-
Jensens Bøfhus lukkede med nyt milliontab
15-05-2026
-
Hotelejers millionprojekt tættere på realisering
15-05-2026
-
Michelin-kok indstiller karrieren
15-05-2026
-
Tre priser hædrer restaureringen af Cirkusbygningen
15-05-2026