Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Projekt "Vildmarksdagen" i Nationalpark Thy handler om at levendegøre området ved Nors Sø flere gange hen over sommeren og dermed skabe en "bæredygtig attraktion med høj attraktionskraft", skriver Nordjyske.
Ideen er at skabe en "pop-up-attraktion". Den skyder op og forsvinder hurtigt igen, og oplevelsen efterlader sig mindst muligt aftryk i naturen og størst muligt indtryk i deltagernes hoveder. Eventen gennemføres seks onsdage hen over sommeren.
Oplevelserne fordeler sig på seks overordnede temaer: Wildfood, Woodcraft, Bushcraft, Wildlife, Waterfit og Woodfit. Under de smarte overskrifter - der er valgt for også at kunne tiltrække udenlandske familier - gemmer sig aktiviteter som "lær at bygge en bivuak", træklatring og SUP.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Grand Hotel i Odense får ny ejer og sigter mod fem stjerner
29-10-2026
-
BWH Hotels skifter navn til WorldHotels
29-10-2026
-
Tivoli øger omsætningen efter ny japansk satsning
29-10-2026
-
Minister genoptager undersøgelse af fødevarepriser
29-10-2026
-
Turismeerhvervet håber på mere politisk opmærksomhed efter ny minister
29-10-2026
-
Radisson-hotel i Aalborg får grønt lys til udvidelse
29-10-2026
-
Museer på Lolland-Falster får green attraction-miljømærke
29-10-2026