Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

På Østerbro åbnede for nogle år tilbage et af de mest fantastiske restaurantlokaler. Eller lokaler er måske så meget sagt – for ØsterGRO er nemlig et drivhus. Et drivhus placeret på en urban mark midt i København – på fjerde sal af en bygning.

Da bygningen i sin tid blev brugt til bilaktionshus, er taget ekstra forstærket for at kunne holde vægten af bilerne deroppe. Men bilauktionshuset er for længst forsvundet, og ØsterGro så derfor en unik mulighed for at anlægge den urbane farm heroppe.

Men måske er det snart slut.

Problemet er, at Københavns Kommune kræver, at der er 29 p-pladser på den matrikel, som ØsterGRO er en del af, og 23 af dem er indtegnet og godkendt på tagfladen.”

Den eneste måde man kan leve op til kommunens krav, er enten at finde p-pladserne andetsteds på egen matrikel eller finde såkaldte overskuds p-pladser i nabolaget og få dem tinglyst på matriklen.

Læs hele historien her.

København vil begrænse antallet af delecykler

Københavns Kommune vil arbejde for færre delecykler i hovedstaden efter en sommer med debat om turisters adfærd på cykelstierne. På et møde med blandt andre hoteller, turismeaktører og mobilitetsvirksomheder blev der også drøftet bedre information til besøgende og nye trafiksikkerhedstiltag.

Sliders lukker efter 12 år

Burgerkæden Sliders lukker sin sidste restaurant på Vesterbro. Ledelsen peger på stigende omkostninger som den afgørende årsag.

Ny pizzakæde satser på oplevelsen

To tidligere Joe & the Juice-profiler åbner pizzakæden Paper Plate i København. Ambitionen er at kombinere New York-inspireret pizza med en stærk gæsteoplevelse.

Log ind