Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Bølgerne gik højt ved generalforsamlingen i november, da andelshavere i AB Gullfoss nåede til det punkt på dagsordenen, som handlede om Airbnb. Ved den foregående generalforsamling havde foreningens ejendomsadministrator smidt lidt af en bombe ved at fortælle, at korttidsudlejning ifølge foreningens vedtægter er forbudt, skriver Berlingske.

Inden generalforsamlingen blev der afholdt et debatmøde om Airbnb i foreningen, hvor man kunne diskutere fordele og ulemper ved at tillade korttidsudlejning.

Foreningen har nu besluttet at holde fast i de eksisterende vedtægter, hvor korttidsudlejning er forbudt. Man må dog gerne leje et værelse ud, mens man selv er der, men man skal underrette bestyrelsen om det, lyder det fra den afgående bestyrelsesformand.

Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg

Silkeborg Kommune overvejer at hæve loftet for korttidsudlejning af helårsboliger fra 70 til 100 dage om året. HORESTA opfordrer kommunen til at fastholde den nuværende grænse og advarer mod skævvridning af konkurrencen på overnatningsmarkedet.

HORESTA advarer mod nyt Airbnb-loft i Midtjylland

Korttidsudlejning er ikke kun en udfordring i storbyerne. Midtjysk kommune overvejer nu at hæve loftet for korttidsudlejning fra 70 til 100 dage om året. Det får HORESTA til at advare mod en beslutning, der vil ramme lokale overnatningsvirksomheder uden at løse et reelt behov.

HORESTA Play: Folkemøde med grin, dilemmaer og politiske diskussioner

Fra Airbnb og fritidsjob til bureaukrati og afgifter. HORESTAs fire debatter på Folkemødet tog fat i nogle af de spørgsmål, der fylder mest for hotel-, restaurant- og turisterhvervet. Fredagens afsluttende debat blev samtidig en underholdende finale på tre dage i Allinge.

Log ind