Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Der er brug for nye forhandlinger med Airbnb, hvis myndighederne skal gøre sig nogle forhåbninger om at få styr på bølgen af borgere, der tjener penge på at leje privatboligen ud via den populære udlejningsportal Airbnb. Sådan lyder budskabet fra Aarhus’ borgmester, Jacob Bundgaard (S), der nu blander sig i de afgørende politiske forhandlinger om et nyt sæt regler for danskernes omsiggribende, private udlejningsforretninger, skriver Politiken.

Det er også kommet frem, at det såkaldte loft over antallet af dage private må udleje deres bolig kun gælder hele lejemålet, og der er således ikke loft over antallet af værelser. Stærkt kritisabelt mener HORESTA:

”Vi troede, der lå en aftale på bordet, der både gjaldt lejligheder og værelser, men så kommer man her i sidste øjeblik og siger, at det kun gælder hele boligen, ikke enkeltværelserne. Der står ellers ingen steder i den oprindelige tekst at værelserne er undtaget. Så vi spørger os selv; hvad foregår der,” siger Horestas politiske direktør Kirsten Munch.

Læs hele historien her.

Horesta advarer mod flere Airbnb-dage i Silkeborg

Silkeborg Kommune overvejer at hæve loftet for korttidsudlejning af helårsboliger fra 70 til 100 dage om året. HORESTA opfordrer kommunen til at fastholde den nuværende grænse og advarer mod skævvridning af konkurrencen på overnatningsmarkedet.

HORESTA advarer mod nyt Airbnb-loft i Midtjylland

Korttidsudlejning er ikke kun en udfordring i storbyerne. Midtjysk kommune overvejer nu at hæve loftet for korttidsudlejning fra 70 til 100 dage om året. Det får HORESTA til at advare mod en beslutning, der vil ramme lokale overnatningsvirksomheder uden at løse et reelt behov.

HORESTA Play: Folkemøde med grin, dilemmaer og politiske diskussioner

Fra Airbnb og fritidsjob til bureaukrati og afgifter. HORESTAs fire debatter på Folkemødet tog fat i nogle af de spørgsmål, der fylder mest for hotel-, restaurant- og turisterhvervet. Fredagens afsluttende debat blev samtidig en underholdende finale på tre dage i Allinge.

Log ind