Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Når december måned rinder ud, og det nye år letter anker, vil 2018 stå tilbage som et mere end solidt år for krydstogtsindustrien i hovedstadsområdet, skriver TV2 Lorry.

Både København og Hundested har i 2018 slået deres hidtidige rekorder for antallet af krydstogtgæster, mens krydstogtskajen i Helsingør også har mærket fremgang, oplyser turismeorganisationen Wonderful Copenhagen.

”2018 har ikke kun været den bedste sæson for krydstogt i Danmark nogensinde, det har også været den længste sæson, der har strakt sig over 215 dage, og derudover nu også i december”, siger Claus Bødker, krydstogtschef i Wonderful Copenhagen, til TV 2 Lorry.

”Det er en positiv udvikling, at skibenes anløb fordeles over en længere periode, og at hovedstaden er i færd med at blive en helårsdestination”, tilføjer han.

Fransk tv-program giver Danmark global eksponering

En ny fransk rejsedokumentar om Danmark kan potentielt nå 437 mio. husstande verden over. Programmet er produceret i samarbejde med VisitDenmark og en række destinationsselskaber og skal vise internationale seere flere sider af Danmark som rejsemål.

København forbyder reklamer for flyrejser og krydstogter

Københavns Kommune har som den første kommune i Danmark besluttet at forbyde reklamer for flyrejser, krydstogter og nye benzinbiler på kommunale arealer. Forbuddet omfatter blandt andet busstoppesteder og reklamesøjler.

Bestseller-ejer køber lufthavnsbygninger i Aarhus

Anders Holch Povlsens selskab Heartland køber bygninger og arealer i Aarhus Airport for 90 mio. kr. Handlen skal styrke lufthavnens økonomi, mens de tre ejerkommuner fortsat står for driften og udviklingen.

Log ind