Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Der er mange kendte hotelgrupperinger – men også mange enkeltstående hoteller – i Danmark med i SKI, Statens og Kommunernes Indkøbsservice, nye toårige hotelkontrakt. Aftalen om køb af hotelophold omfatter 135 hoteller på landsplan. Hotellerne er fundet ud fra kriteriet ”Bedste forhold mellem pris og kvalitet,” men der er også kigget på blandt andet hotellernes miljøarbejde, motionsfaciliteter og forplejning.
Den nye aftale har en samlet årlig værdi på omkring 300 millioner kroner – med andre ord overnatter offentligt ansatte for næsten en million kroner om dagen på danske hoteller. Hertil kommer SKI’s aftale fra dette forår om brug af møde- og konferencelokaler – en post til cirka 200 millioner kroner om året.
I den nye aftale har SKI inkluderet Scandic-hoteller i Aarhus, Aalborg, Herning, Esbjerg, Silkeborg, Frederikshavn og Ringsted, som ikke tidligere har været med.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Finansloven for 2026 er indgået: Smal aftale mellem Regeringen og Konservative
23-10-2025
-
HORESTA præsenterer KV25-katalog om turisme
23-10-2025
-
Direktørskifte i nødlidende Jensens Foods
23-10-2025
-
Hotelbranchen strutter af optimisme på nordisk konference
23-10-2025
-
Scandic udvider i Aarhus med flere værelser og nyt udtryk
23-10-2025
-
Cabinn-stifter udvider i Fredensborg med opkøb af naboejendom
23-10-2025
-
Tilsynssag mod Stay starter debat om ulige konkurrence
23-10-2025
-
Fredet hotel i Ebeltoft kan blive ny filmefterskole
23-10-2025